The Nuvo 15-watt small flood light is a maintenance free lighting solution for outside the home. Illuminate driveways, pathways, and walkways with this die-cast aluminum flood light in a bronze finish. Durable with consistent, even light distribution, this flood light delivers 50,000 hours of cool white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-532 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-532_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-532_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flood Light |
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 110° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| HID Equiv | 70W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 50W-100W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 1603 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 15 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | Bronze |
| THD | <20% |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2KV |
| Connection | Hardwire |
| IC Rated | Yes |
| Mounting Type | Ceiling/Wall |
| Rec Spacing Between Fixtures | 6.56 ft. to 9.84 ft. |
| Dimensions | L: 4.33" x W: 5.35" x H: 1.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.083 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 16 |
| Case Length | 20.1" |
| Case Width | 12.8" |
| Case Height | 10.6" |
| Case Weight | 20.2 |
| Case Cubic Ft. | 1.5782 |
| Catalog Description | LED Small Flood Light - 15W - 4000K - Bronze Finish |
| Description | LED 15W SMALL FLOOD LIGHT |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111611 |
| Image File Name | 65-532.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 9.8 |
| Each Width In. | 6.1 |
| Each Height In. | 2.4 |
| Each Weight Lb. | 1.2 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | LED Small Flood Light 15W 4000K Bronze Finish |