The SATCO NUVO 50-Watt large flood light is a maintenance free lighting solution for outside the home. Illuminate driveways, pathways, and walkways with this die-cast aluminum flood light in a bronze finish. Durable with consistent, even light distribution, this flood light delivers 50,000 hours of cool white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-538R1 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-538R1_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-538R1_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flood Light |
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 110°x110° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 150W-200W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 6650 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 50 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | Bronze |
| THD | 15% |
| Lens Finish | Translucent |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -30C (-22F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2KV |
| BUG Rating | B3-U0-G0 |
| Connection | Hardwire |
| IC Rated | Yes |
| Mounting Type | Ceiling/Wall |
| Dimensions | L: 8.53" x W: 9.57" x H: 1.97" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.2256 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 18.54" |
| Case Width | 12.8" |
| Case Height | 11.61" |
| Case Weight | 28.2 |
| Case Cubic Ft. | 1.5944 |
| Catalog Description | LED Large Flood Light - 50W - 4000K - Bronze Finish - 100V-277V - Dimmable |
| Description | LED 50W MEDIUM FLOOD LIGHT |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | Yes |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111611 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming |
| DLC Classification | Premium |
| DLC ID | S-S6IGZ8 |
| DLC Primary Use | Architectural Flood and Spot Luminaires |
| Image File Name | 65-538R1.jpg |
| NSF Approved | No |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 10.83 |
| Each Width In. | 2.95 |
| Each Height In. | 12.2 |
| Each Weight Lb. | 4.4 |
| Replaces | 65-538 |
| Dimmers | IP710-LFZ |
| Dimmers | DS710-10Z |
| Dimmers | DF10P |
| Dimmers | DVSTV |
| Dimmers | NFTV |
| Dimmers | DVSCSTV |
| Dimmers | MS-Z101 |
| Dimmers | MS-Z101-V |
| Dimmers | NTSTV-DV |
| Dimmers | CD4FBLW |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4 |
| Dimmers | RH4FBL3PTCCCV6 |
| Dimmers | RMJS-8T-DV-B + PJ2-3BRL-GWH-L01 |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 65-528 |
| Accessories | 65-530 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | LED Large Flood Light 50W 4000K Bronze Finish Dimmable |