Direct Arm Mount for 70 Watt & 90 Watt Flood Light - Bronze Finish
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-610 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-610_Instructions_Accessory.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-610_Dimensional_Drawing_with_150W_Flood_Fixture.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 9405.99.4020 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| Material | KE37K |
| Finish | Bronze |
| Dimensions | L: 9.44" x W: 5.31" x H: 6.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1888 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923656108 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 16.54" |
| Case Width | 10.04" |
| Case Height | 13.78" |
| Case Weight | 26.4 |
| Case Cubic Ft. | 1.3243 |
| Catalog Description | Direct Arm Mount for 70 Watt & 90 Watt Flood Light - Bronze Finish |
| Description | DIRECT ARM MOUNT 70W/90W/150W |
| UNSPSC | 39111812 |
| Image File Name | 65-610.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 9.45 |
| Each Width In. | 5.31 |
| Each Height In. | 6.5 |
| Each Weight Lb. | 4.4 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| For Use With | 65-615 |
| For Use With | 65-616 |
| For Use With | 65-617 |
| For Use With | 65-618 |
| For Use With | 65-619 |
| For Use With | 65-619R1 |
| For Use With | 65-620 |
| For Use With | 65-620R1 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Direct Arm Mount 70W & 90W Flood Light Bronze Finish |