Satco's 2x2 surface mount panel frame kit has been updated with a new, slim design. This sleek panel frame is for use with our LED back-lit flat panels with ColorQuick CCT-selectable technology. Suspension and recessed mount kits for this durable, aluminum frame kit are sold separately.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-600 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-600_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-600_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 9405.99.4090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| CA Prop 65 | Lead |
| Material | Aluminum |
| Finish | White |
| Dimensions | L: 23.97" x W: 24.01" x H: 2.40" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0703 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 10 |
| Case Length | 25" |
| Case Width | 8.7" |
| Case Height | 7.09" |
| Case Weight | 37.5 |
| Case Cubic Ft. | 0.8924 |
| Catalog Description | 2X2 Backlit Panel Frame Kit - Slim Version - White Finish |
| Description | 2X2 BACKLIT PANEL FRAME KIT |
| UNSPSC | 39111812 |
| Image File Name | 65-600.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 24.41 |
| Each Width In. | 3.15 |
| Each Height In. | 1.58 |
| Each Weight Lb. | 3.53 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| For Use With | 65-571 |
| For Use With | 65-571R1 |
| For Use With | 65-581 |
| For Use With | 65-581R1 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 2X2 Backlit Panel Frame Kit Slim White Finish |