2X2 Backlit Panel Frame Kit - White Finish - For use with EM versions
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-596R1 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-596R1_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 9405.99.4090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| CA Prop 65 | Lead |
| Material | Aluminum |
| Finish | White |
| Dimensions | L: 24.02" x W: 24.55" x H: 4.33" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1391 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923653275 |
| Case Quantity | 5 |
| Case Length | 25.4" |
| Case Width | 10.7" |
| Case Height | 5.7" |
| Case Weight | 21.61 |
| Case Cubic Ft. | 0.8965 |
| Catalog Description | 2X2 Backlit Panel Frame Kit - White Finish - For use with EM versions |
| Description | 2X2 BACKLIT PANEL FRAME KIT |
| UNSPSC | 39111812 |
| Image File Name | 65-596R1.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 24.8 |
| Each Width In. | 4.92 |
| Each Height In. | 1.97 |
| Each Weight Lb. | 4.08 |
| Replaces | 65-596 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| For Use With | 65-571 |
| For Use With | 65-571R1 |
| For Use With | 65-575 |
| For Use With | 65-575R1 |
| For Use With | 65-581 |
| For Use With | 65-581R1 |
| For Use With | 65-585 |
| For Use With | 65-585R1 |
| For Use With | 65-690 |
| For Use With | 65-692 |
| For Use With | 65-694 |
| For Use With | 65-696 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 2X2 Backlit Panel Frame Kit White Finish For EM versions |