Satco's 20 watt, 2 foot LED ceiling wrap is an innovative lighting solution for commercial and residential applications. Illuminate kitchens, hallways, and work areas with this slim, maintenance free, LED fixture that provides even light distribution. Stylish, yet simple, this LED ceiling wrap delivers 50,000 hours of warm white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-1091 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-1091_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Ceiling Wrap |
| Tariff Code | 9405.11.6010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 100W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 1600 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 20 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Steel |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.99 |
| Switch Type | Pull Chain |
| Connection | Direct Wired |
| Mounting Type | Ceiling/Wall |
| Dimensions | L: 24.50" x W: 5.50" x H: 2.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.2218 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 25.79" |
| Case Width | 11.81" |
| Case Height | 5.91" |
| Case Weight | 12.35 |
| Case Cubic Ft. | 1.0417 |
| Catalog Description | LED 2 ft. - Ceiling Wrap with Pull Chain - 20W - 3000K - 120V |
| Description | 2FT LED CEILING WRAP |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39112102 |
| Image File Name | 65-1091.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 25.2 |
| Each Width In. | 5.51 |
| Each Height In. | 2.76 |
| Each Weight Lb. | 2.83 |
| Substitute | 65-1212 |
| UL Application | Ceiling |
| Closet Rated | Yes |
| NEC Compliance | Clothes Closet Certified - Reg: 410.16 (A)(3) and 410.16 (C)(5) |
| Company | NUVO |
| Status | Transitioning |
| Product Name | 20W LED 2-ft. Ceiling Wrap w/ Pull Chain White Finish 3000K 120-277V |