Satco's 40 watt, 4 foot ceiling wrap is a versatile fixture for all residential applications. Illuminate your kitchen, hallway, work area, or laundry room with this maintenance free, LED ceiling wrap. Functional and sophisticated, this fixture delivers 50,000 hours of warm white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-1084 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-1084_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Ceiling Wrap |
| Tariff Code | 9405.11.6010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 175W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 3200 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 40 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Steel |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.93 |
| Connection | Direct Wired |
| Mounting Type | Ceiling/Wall |
| Dimensions | L: 47.50" x W: 5.50" x H: 2.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.4169 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 48.23" |
| Case Width | 11.81" |
| Case Height | 5.91" |
| Case Weight | 19.85 |
| Case Cubic Ft. | 1.9481 |
| Catalog Description | LED 4 ft. - Ceiling Wrap - 40W - 3000K - White Finish - 100-277V |
| Description | 4FT LED CEILING WRAP |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39112507 |
| Image File Name | 65-1084.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.75 |
| Each Width In. | 47.63 |
| Each Height In. | 5.5 |
| Each Weight Lb. | 4.7 |
| Substitute | 65-1211 |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Closet Rated | Yes |
| NEC Compliance | Clothes Closet Certified - Reg: 410.16 (A)(3) and 410.16 (C)(5) |
| Company | NUVO |
| Status | Transitioning |
| Product Name | 40W LED 4-ft. Ceiling Wrap White Finish 3000K 120-277V |