SATCO NUVO's 65-1214 2-foot LED wrap fixture with an integrated PIR sensor delivers exceptional lighting performance with a 90 CRI, ensuring enhanced color accuracy. Featuring 5 CCT selectable technology, it allows for customizable color temperatures while providing optimal illumination without glare, thanks to its closed-structure lens design. The integrated PIR sensor offers advanced motion detection, ensuring lights activate when movement is detected, enhancing convenience and energy efficiency. NEC rated for closet use, this fixture boasts versatility across applications. It is ideal for areas that require consistent lighting, such as closets, storage rooms, hallways, and utility spaces, delivering reliable, energy-saving illumination in residential, hospitality, and light commercial environments.
| Tariff Code | 9405.11.6010 |
|---|---|
| UNSPSC | 39112507 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | Thailand |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| ADA Compliant | Yes |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| Dimension String | L:24.33" W:5.50" H:2.79" |
| Finish | White |
| Fixture shape | Linear |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Steel |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V-277V |
| Voltage Text | Range Voltage;AC Only |
| Watts | 20W |
| Length In. | 24.33 |
| Width In. | 5.5 |
| Height In. | 2.79 |
| Weight Lb. | 2.27 |
| IOT Enabled | No |
| Sensor Type | PIR |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923656675 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 5.71 |
| Each Width In. | 2.76 |
| Each Height In. | 24.84 |
| Each Weight Lb. | 2.66 |
| Each Cubic Ft. | 0.2265 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923656672 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length In. | 25.39 |
| Case Width In. | 12.6 |
| Case Height In. | 6.3 |
| Case Weight Lb. | 11.95 |
| Case Cubic Ft. | 1.1664 |
| Replaces | 65-1095;65-1097 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/65-1214 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-1214_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-1214_Dimensional_Diagram.pdf |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 110 |
| CCT Selectable | Yes |
| Closet Rated | Yes |
| Color Temp | Warm White to Natural Light |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Ceiling Wrap |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 100W |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | White |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lumens | 1600L-1650L |
| Mounting Procedure | Ceiling/Wall |
| NEC Compliance | Clothes Closet Certified - Reg: 410.16 (A)(3) and 410.16 (C)(5) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Power Factor | 0.9 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2.5KV |
| Temperature (CCT) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| THD | <20% |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |