Satco's 20 watt, 24 inch LED ceiling wrap is an innovative lighting solution for commercial and residential applications. Illuminate kitchens, hallways, and work areas with this slim, maintenance free, LED fixture that provides even light distribution. Stylish, yet simple, this LED ceiling wrap delivers 50,000 hours of natural white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-1088 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-1088_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Ceiling Wrap |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 100W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 1600 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 20 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Material | Steel |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Connection | Direct Wired |
| Mounting Type | Ceiling |
| Dimensions | L: 24.50" x W: 5.50" x H: 2.59" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.203 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 25.39" |
| Case Width | 11.81" |
| Case Height | 5.91" |
| Case Weight | 11.69 |
| Case Cubic Ft. | 1.0255 |
| Catalog Description | LED 2 ft. - Ceiling Wrap - 20W - 5000K - White Finish - 120-277V |
| Description | 2FT LED CEILING WRAP |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39112102 |
| Image File Name | 65-1088.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 24.49 |
| Each Width In. | 5.51 |
| Each Height In. | 2.6 |
| Each Weight Lb. | 2.51 |
| Substitute | 65-1210 |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Company | NUVO |
| Status | Transitioning |
| Product Name | 20W LED 2-ft. Ceiling Wrap White Finish 5000K 120V |