Now the Starfish Outdoor Tape light can be installed further away from the controller. The extension cord installs between the controller and the tape light. Simply install the controller and use the extension cord to install the tape light in your desired location.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=64-171 |
| Collection | Dimension |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 8544.42.9090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0202 |
| Pack Type | Polybag |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 50 |
| Case Length | 13.77" |
| Case Width | 7.87" |
| Case Height | 7.87" |
| Case Weight | 16.58 |
| Case Cubic Ft. | 0.4936 |
| Catalog Description | Dimension - 10 Foot Power Extension Cord - Outdoor |
| Description | DIMENSION 10' OUTDOOR EXT CORD |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 64-171.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 7.87 |
| Each Width In. | 5.7 |
| Each Height In. | 0.78 |
| Each Weight Lb. | 0.26 |
| For Use With | 64-140 |
| For Use With | 64-141 |
| For Use With | 64-142 |
| For Use With | 64-143 |
| For Use With | 64-144 |
| For Use With | 64-145 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 10 Foot Power Extension Cord Outdoor |