80 Foot Green Heavy Duty Outdoor Extension Cord - 16/3 Ga. SJTW-3 Green Cord With Sleeve - 10A-125V - 1250W
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=93-5026 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8544.42.9090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| CA Prop 65 | Diisononyl Phthalate (DINP) |
| Voltage | 125 |
| Wattage | 1250 |
| Finish | Green |
| Footage | 80 |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923950268 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 8.25" |
| Case Width | 14.25" |
| Case Height | 9.88" |
| Case Weight | 22 |
| Case Cubic Ft. | 0.6722 |
| Catalog Description | 80 Foot Green Heavy Duty Outdoor Extension Cord - 16/3 Ga. SJTW-3 Green Cord With Sleeve - 10A-125V - 1250W |
| Description | 80 FT 16-3 SJTW GREEN CORD |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 93-5026.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 5.51 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| UL Application | Cord Sets and Power-supply Cords |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 80 Green Outdoor Extension Cord |