Now the Starfish Indoor Tape light can be installed further away from the Plug-In or Junction Box power supply. The extension cord installs between the power supply and the controller, allowing you to install the controller in your desired location.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=64-170 |
| Collection | Dimension |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 8544.42.9090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0613 |
| Pack Type | Polybag |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 50 |
| Case Length | 13.77" |
| Case Width | 7.87" |
| Case Height | 7.87" |
| Case Weight | 18.61 |
| Case Cubic Ft. | 0.4936 |
| Catalog Description | Dimension - 16 Foot Power Extension Cord - Indoor |
| Description | DIMENSION 16' INDOOR EXT CORD |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 64-170.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 7.87 |
| Each Width In. | 5.7 |
| Each Height In. | 2.36 |
| Each Weight Lb. | 0.35 |
| For Use With | 64-110 |
| For Use With | 64-111 |
| For Use With | 64-120 |
| For Use With | 64-121 |
| For Use With | 64-130 |
| For Use With | 64-135 |
| For Use With | 65-925 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 16 Foot Power Extension Cord Indoor |