6 Foot Extension Cord - Brown Finish - 16/3 SJT - Indoor Only - 13A-125V-1625W Rating
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=93-5044 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8544.42.9090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| CA Prop 65 | Diisononyl Phthalate (DINP) |
| Voltage | 125 |
| Wattage | 1625 |
| Finish | Brown |
| Wire Color | Brown |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923950442 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 7" |
| Case Width | 8" |
| Case Height | 7.25" |
| Case Weight | 8.5 |
| Case Cubic Ft. | 0.235 |
| Catalog Description | 6 Foot Extension Cord - Brown Finish - 16/3 SJT - Indoor Only - 13A-125V-1625W Rating |
| Description | 6 FT 16/3 SJT BRN 3 WIRE GRD |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 93-5044.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.718 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| UL Application | Cord Sets and Power-supply Cords |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 6 Foot Extension Cord Brown Finish 16/3 SJT Indoor Only 13A-1 |