Nuvo's Loop 36 inch LED wall sconce is an understated lighting solution for inside the home. Illuminate living rooms, dining rooms, bathrooms, and foyers with this brushed nickel vanity. This elegant wall sconce features integrated LED delivering warm white light. Contemporary and sophisticated, Loop adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-925 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-925_Installation_Instructions.pdf |
| Collection | Loop |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| ADA Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 30000 |
| Incandescent Equiv | 175W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 3120 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 39 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Acrylic |
| Style | Contemporary |
| Finish | Brushed Nickel |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | 0C (+32F) to +50C (+122F) |
| Power Factor | 0.99 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Diameter | 5 |
| Mounting String | H:0.6" x D:5" |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 3.13" |
| Dimensions | W: 36" x H: 4" x E: 3.13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.513 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 38" |
| Case Width | 12" |
| Case Height | 14.3" |
| Case Weight | 33.84 |
| Case Cubic Ft. | 3.7736 |
| Catalog Description | Loop 36 in. - LED Wall Sconce - Brushed Nickel Finish White Acrylic Lens |
| Description | LOOP 36" LED WALL VANITY |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111536 |
| Image File Name | 62-925.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 37.48 |
| Each Width In. | 5.5 |
| Each Height In. | 4.3 |
| Each Weight Lb. | 4.41 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVLV-600P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | SLV-600P |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Loop 36 LED Wall Sconce Brushed Nickel White Acrylic |