Satco's single light LED wall sconce is an efficient lighting solution for residential and commercial applications. Illuminate kitchens, bathrooms, hallways, and office spaces with this low maintenance LED sconce. Providing even, consistent light distribution, this sconce delivers 50,000 hours of warm white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-2934 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-2934_Installation_Instructions.pdf |
| Collection | Link |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Sconce |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| ADA Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 820 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 12 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | White |
| Lens Material | Glass |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +90C (+194F) |
| Power Factor | 0.95 |
| Connection | Direct Wired |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 4.75 |
| Mounting Height | 4.5 |
| Mounting String | L:4.75" x W:4.50" x H:0.55" |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 3.75" |
| Dimensions | W: 4.50" x H: 11.50" x E: 3.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3357 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 19.69" |
| Case Width | 19.29" |
| Case Height | 23.23" |
| Case Weight | 30.03 |
| Case Cubic Ft. | 5.106 |
| Catalog Description | Link - 1 Light - LED Tube Wall Sconce with White Glass - Brushed Nickel Finish |
| Description | LINK LED 1 LT WALL SCONCE |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Image File Name | 62-2934.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 9.25 |
| Each Width In. | 5.79 |
| Each Height In. | 10.83 |
| Each Weight Lb. | 2.3 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Link LED Tube Wall Sconce White Glass Brushed Nickel |