Nuvo's Slice is a graceful lighting solution for inside the home. Illuminate living rooms, dining rooms, bathrooms and foyers with this line that comes in polished nickel or aged bronze, both finishes feature a white acrylic lens. Contemporary and elegant, Slice adds sophistication to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-936 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-936_Instructions.pdf |
| Collection | Slice |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| ADA Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 30000 |
| Incandescent Equiv | 175W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 3120 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 39 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Acrylic |
| Style | Contemporary |
| Finish | Aged Bronze |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | 0C (+32F) to +50C (+122F) |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 6 |
| Mounting Height | 5 |
| Mounting String | L:6" x W:5" x H:0.6" |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 3" |
| Dimensions | W: 36" x H: 4.50" x E: 3" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.4218 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 38.19" |
| Case Width | 10.63" |
| Case Height | 13.31" |
| Case Weight | 38.06 |
| Case Cubic Ft. | 3.1269 |
| Catalog Description | Slice 36 in. - LED Wall Sconce - Aged Bronze Finish White Acrylic Lens |
| Description | SLICE 36" LED WALL VANITY |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Image File Name | 62-936.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 37.6 |
| Each Width In. | 4.92 |
| Each Height In. | 3.94 |
| Each Weight Lb. | 5.72 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVLV-600P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | SLV-600P |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Slice 36 LED Wall Sconce Aged Bronze White Acrylic |