Satco's 12-watt, Carport flush mount is traditionally designed but features integrated LED as an upgrade from light bulbs. The frosted glass minimizes hot spots for an even, uniform light and hides the components. Suitable for lighting a garage, porch or an extended eave, it is versatile enough with it's black finish to go anywhere in your home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-1572 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1572_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 120° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 1000 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 12 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Black |
| Glass Type | Frost |
| Shade Finish | Frost |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Glass |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +55C (+131F) |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2KV |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Length | 9.09 |
| Mounting Width | 9.09 |
| Mounting Height | 0.79 |
| Mounting String | L:9.09" x W:9.09" x H:0.79" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | L: 9.19" x W: 9.19" x H: 5.20" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3185 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 20.08" |
| Case Width | 12.6" |
| Case Height | 10.83" |
| Case Weight | 14.11 |
| Case Cubic Ft. | 1.5857 |
| Catalog Description | 12 Watt - 9 inch - LED Carport Flush Mount Fixture - 3000K - Dimmable - Black Finish with Frosted Glass |
| Description | LED 12W 9" CARPORT FLUSH 3000K |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111544 |
| Image File Name | 62-1572.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 9.65 |
| Each Width In. | 5.91 |
| Each Height In. | 9.65 |
| Each Weight Lb. | 3.53 |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-10WX |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | AYCL-153P;6674;66ELV;86/103;ADTP703TU;CTRP-253P;DAL06P-C2;DDMX1;DSE06-10Z;DSL06-1LZ;DSM10;DUL06P-C2;DVCL-153P;DVRP-253P;DW6HD;IPE04-1L;IPL06;LECL-153PH;MA-PRO;MACL-153M;MSCL-OP153M;NTCL-250;NTRP-250;PD-10WX;PD-6WCL;RCL-153PNL;RF9640-ND;RH703PTUTC;RH |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 12W 9 in. LED Carport Flush Mount Fixture 3000K Dimmable |