Satco's 19-watt, 11 inch flush mount fixture is a clean and traditional lighting solution for the home. The brushed nickel finish and frosted glass are in keeping with the versatile, yet stylish design. Ideal for lighting areas with low ceilings or for new construction, this elegant flush mount delivers 50,000 hours of warm white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-1562 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1562_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 120° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 100W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 1600 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 19 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | Frost |
| Shade Finish | Frost |
| Shade Size String | D:8.66 H:3.27 |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Glass |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +55C (+131F) |
| Power Factor | 0.92 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2KV |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 1.57 |
| Mounting Diameter | 10.8 |
| Mounting String | H:1.57" x D:10.8" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 10.8" |
| Dimensions | H: 6" x DIA: 10.80" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.5092 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 25.39" |
| Case Width | 12.8" |
| Case Height | 13.19" |
| Case Weight | 15.43 |
| Case Cubic Ft. | 2.4807 |
| Catalog Description | 19 Watt - 11 inch - LED Flush Mount Fixture - 3000K - Dimmable - Brushed Nickel - Frosted Glass |
| Description | LED 19W 11" FLUSH MOUNT 3000K |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Image File Name | 62-1562.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 12.01 |
| Each Width In. | 6.1 |
| Each Height In. | 12.01 |
| Each Weight Lb. | 3.85 |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-10WX |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | AYCL-153P;CTRP-253P;DDMX1;DVCL-153P;LECL-153PH;MA-PRO;MSCL-OP153M;66ELV;86/103;DAL06P-C2;DSE06-10Z;DSL06-1LZ;DSM10;DUL06P-C2;DVRP-253P;DW6HD;IPE04-1L;IPL06;MACL-153M;NTCL-250;NTRP-250;PD-10WX;PD-6WCL;RCL-153PNL;RF9640-ND;RH703PTUTC;RHCL450PTC;RRD-6C |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 19 Watt 11" LED Flush Mount 3000K Dimmable |