Satco's 16-watt, 10 inch flush mount fixture is a streamlined flush mount with contemporary styling. Add illumination to a dark hallway or foyer with this sleek and dimmable flush mount fixture. Finished in brushed nickel with a white lens, this fixture has a high lumens count and delivers 50,000 hours of warm white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-1561 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1561_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 120° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 100W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 1400 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 16 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Steel |
| Style | Transitional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Shade Finish | White |
| Shade Size String | D:8.86 H:3.15 |
| Lens Finish | White |
| Lens Material | Acrylic |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +55C (+131F) |
| Power Factor | 0.92 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2KV |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 0.43 |
| Mounting Diameter | 10.32 |
| Mounting String | H:0.43" x D:10.32" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 10.32" |
| Dimensions | H: 3.47" x DIA: 10.32" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0367 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 17.52" |
| Case Width | 12.07" |
| Case Height | 12.4" |
| Case Weight | 9.37 |
| Case Cubic Ft. | 1.5175 |
| Catalog Description | 16 Watt - 10 inch - LED Flush Mount Fixture - 3000K - Dimmable - Brushed Nickel - White Lens |
| Description | LED 16W 10" FLUSH MOUNT 3000K |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Image File Name | 62-1561.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 11.22 |
| Each Width In. | 4.13 |
| Each Height In. | 1.37 |
| Each Weight Lb. | 2.34 |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 16 Watt 10" LED Flush Mount 3000K Dimmable |