Nuvo's Bow 20 inch vanity fixture is a sleek lighting solution for inside the home. Illuminate living rooms, dining rooms, hallways, and bathrooms with this brushed nickel vanity fixture featuring a white acrylic lens. Dimmable and versatile, this vanity fixture can be installed either up or down. The Bow collection adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-1081 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1081_Installation_Instructions.pdf |
| Collection | Bow |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| ADA Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 1040 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 13 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Acrylic |
| Style | Contemporary |
| Finish | Brushed Nickel |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | 0C (+32F) to +50C (+122F) |
| Power Factor | 0.99 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 20.5 |
| Mounting Height | 4.25 |
| Mounting String | L:4.25" x W:20.50" x H:0.4" |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 2.75" |
| Dimensions | W: 20" x H: 4.25" x E: 2.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3571 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 24" |
| Case Width | 11.8" |
| Case Height | 15.75" |
| Case Weight | 20.5 |
| Case Cubic Ft. | 2.5813 |
| Catalog Description | Bow LED 20 in. - Vanity Fixture - Brushed Nickel Finish |
| Description | BOW LED 20" VANITY |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Image File Name | 62-1081.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 21.65 |
| Each Width In. | 6 |
| Each Height In. | 4.75 |
| Each Weight Lb. | 3.34 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | IPL06-10Z |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | NTRP-250 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Bow LED 20 in. Vanity Fixture Brushed Nickel |