Satco's 15-watt, 2 light vanity is an elegant lighting solution for the home. Classic features and a traditional profile define the style double light vanity fixture. It features integrated LED and an alabaster glass shade, diffusing the light for a soft glow. Its versatile design and brushed nickel finish are perfect for a multitude of home decors.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-1568 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1568_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.11.6010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 120° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 1300 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 15 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | Alabaster |
| Number of Glass | 2 |
| Number of Shades | 2 |
| Shade Finish | Frosted |
| Shade Size String | D:5.00 H:5.00 |
| Lens Finish | Alabaster |
| Lens Material | Glass |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +55C (+131F) |
| Power Factor | 0.98 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2KV |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 6.63 |
| Mounting Height | 4.5 |
| Mounting String | W:6.63" x H:4.50" x E:1.63" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 7.27" |
| Dimensions | W: 15.05" x H: 8" x E: 7.27" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.6962 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 15.35" |
| Case Width | 8.25" |
| Case Height | 9.5" |
| Case Weight | 4.25 |
| Case Cubic Ft. | 0.6962 |
| Catalog Description | 15 Watt - LED 2 Light Vanity Fixture - 3000K - Brushed Nickel with Alabaster Glass |
| Description | LED 15W 2 LIGHT VANITY 3000K |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111536 |
| Image File Name | 62-1568.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 15.35 |
| Each Width In. | 8.25 |
| Each Height In. | 9.5 |
| Each Weight Lb. | 4.25 |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | AYCL-153P;66ELV;86/103;CTRP-253P;DAL06P-C2;DDMX1;DSL06-1LZ;DSM10;DUL06P-C2;DVCL-153P;DVRP-253P;DW6HD;IPE04-1L;IPL06;LECL-153PH;MA-PRO;MACL-153M;MSCL-OP153M;NTCL-250;NTRP-250;PD-6WCL;RCL-153PNL;RF9640-ND;RHCL450PTC;RRD-6CL;RRD-PRO;SAL06P;SUF7;TAL06P- |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 15 Watt LED 2 Light Vanity Fixture 3000K Brushed Nickel |