Satco's 8-watt, 1 light vanity is an elegant lighting solution for the home. Classic features and a traditional profile define the style of this single light wall sconce. It features integrated LED and an alabaster glass shade, diffusing the light for a soft glow. The convenient built in on and off switch adds to the versatility of this beautiful vanity and its brushed nickel finish makes it perfect for a multitude of home decors.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=62-1569 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1569_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/62-1569_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.11.6010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 120° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 60W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 670 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 8 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | Alabaster |
| Lens Finish | Alabaster |
| Lens Material | Glass |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +55C (+131F) |
| Power Factor | 0.93 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2KV |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 4.34 |
| Mounting Height | 6.75 |
| Mounting String | W:4.34" x H:6.75" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 8" |
| Dimensions | W: 5" x H: 7.75" x E: 8" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.4077 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 15.35" |
| Case Width | 10.24" |
| Case Height | 21.65" |
| Case Weight | 8.2 |
| Case Cubic Ft. | 1.9693 |
| Catalog Description | 8 Watt - LED 1 Light Vanity Fixture - 3000K - Brushed Nickel with Alabaster Glass - With Switch |
| Description | LED 8W 1 LT VAN W/SWITCH 3000K |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111536 |
| Image File Name | 62-1569.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 9.45 |
| Each Width In. | 7.28 |
| Each Height In. | 10.24 |
| Each Weight Lb. | 2 |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 66DF-10W |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | 66EV-10W |
| Dimmers | 80/2699 |
| Dimmers | 80/2700 |
| Dimmers | 80/2701 |
| Dimmers | 80/2702 |
| Dimmers | 80/2703 |
| Dimmers | 80/2704 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MRF2S-6ELV |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | NXFRD-UNV |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | PD-5NE |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | WSX-PDT-WH |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | AYCL-153P;6672;6674;66DF-10W;66ELV;66EV-10W;80/2699;80/2700;80/2701;80/2702;80/2703;80/2704;86/103;AYCL-253P;CTCL-153P;CTRP-253P;DAL06P-C2;DDL06;DDMX1;DG6HD;DH6HD;DL6HD;DSE06-10Z;DSL06;DSL06-1LZ;DSM10;DUL06P-C2;DVCL-153P;DVCL-253P;DVRP-253P;DW6HD;DZ |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 8 Watt LED 1 Light Vanity Fixture 3000K Brushed Nickel A |