The Central Park Outdoor Collection features a versatile style that works with a variety of home exteriors. Clear beveled glass panels protect the bulbs and the architecture of the fixture body brings a stately element to the design.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-896 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-896_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-896_LineDwg.pdf |
| Collection | Central Park |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Hanging Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E12 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Candelabra |
| Shape | Type B |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 180 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Transitional |
| Finish | Textured Black |
| Glass Type | Clear Beveled |
| Max. Height | 68.81" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Chain |
| Mounting Height | 0.91 |
| Mounting Diameter | 4.72 |
| Mounting String | H:0.91" x D:4.72" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | W: 7.38" x H: 20" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.7434 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 2 |
| Case Length | 18.5" |
| Case Width | 9.45" |
| Case Height | 18.31" |
| Case Weight | 8.44 |
| Case Cubic Ft. | 1.8525 |
| Catalog Description | Central Park - 3 Light - 20 in. - Hanging Lantern with Clear Beveled Glass |
| Description | CENTRAL PARK 3 LT HANGNG LNTRN |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-896.jpg |
| Includes | (1) 48 Inch Chain |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 8.66 |
| Each Width In. | 8.66 |
| Each Height In. | 17.13 |
| Each Weight Lb. | 4.98 |
| Bulb Count | 3 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Central Park 3 Light 20" Hanging Lantern Clear Beveled Glass |