The Central Park 3 light, 20 inch outdoor hanging lantern is an elegant lighting solution for outside the home. Three bulbs sit elegantly inside clear beveled glass, surrounded by an old bronze finished fixture. Stylish and sophisticated, this outdoor hanging lantern is a fashionable lighting solution for the exterior of the home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-895 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-895_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-895_LineDwg.pdf |
| Collection | Central Park |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Hanging Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E12 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Candelabra |
| Shape | Type B |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 180 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Transitional |
| Finish | Old Bronze |
| Glass Type | Clear Beveled |
| Max. Height | 68.81" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Chain |
| Mounting Height | 0.91 |
| Mounting Diameter | 4.72 |
| Mounting String | H:0.91" x D:4.72" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 7.38" |
| Dimensions | H: 20" x DIA: 7.38" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.236 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 2 |
| Case Length | 20.38" |
| Case Width | 10.5" |
| Case Height | 22.5" |
| Case Weight | 15.6 |
| Case Cubic Ft. | 2.7863 |
| Catalog Description | Central Park - 3 Light - 20 in. - Hanging Lantern with Clear Beveled Glass |
| Description | CENTRAL PARK 3 LT HANGNG LNTRN |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-895.jpg |
| Includes | (1) 48 Inch Chain |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 9.88 |
| Each Width In. | 21.88 |
| Each Height In. | 9.88 |
| Each Weight Lb. | 5.08 |
| Bulb Count | 3 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Central Park 3 Light 20" Hanging Lantern Clear Beveled Glass |