The Central Park 1 light, 20 inch outdoor wall lantern is an elegant lighting solution for outside the home. A single bulb sits elegantly inside clear beveled glass, surrounded by a white finished fixture. Stylish and sophisticated, this outdoor wall lantern is a fashionable lighting solution for the exterior of the home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-885 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-885_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-885_LineDwg.pdf |
| Collection | Central Park |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Wall Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Transitional |
| Finish | White |
| Glass Type | Clear Beveled |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 4.38 |
| Mounting Height | 11.75 |
| Mounting String | L:11.75" x W:4.38" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 13 |
| Extension | 9.75" |
| Diameter | 6" |
| Dimensions | H: 20" x DIA: 6" x E: 9.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.7696 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 22.63" |
| Case Width | 15.25" |
| Case Height | 17.25" |
| Case Weight | 23.91 |
| Case Cubic Ft. | 3.4451 |
| Catalog Description | Central Park - 1 Light - 20 in. - Wall Lantern with Clear Beveled Glass |
| Description | CENTRAL PARK 1 LT OUTDOOR |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-885.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 10.94 |
| Each Width In. | 16.63 |
| Each Height In. | 7.31 |
| Each Weight Lb. | 5.8 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Central Park 1 Light 20 in. Wall Lantern Clear Beveled Glass |