The Central Park 3 light, 22 inch outdoor wall lantern is an elegant lighting solution for outside the home. Three bulbs sit elegantly inside clear beveled glass, surrounded by a white finished fixture. Stylish and sophisticated, this outdoor wall lantern is a fashionable lighting solution for the exterior of the home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-888 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-888_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-888_LineDwg.pdf |
| Collection | Central Park |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Wall Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E12 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Candelabra |
| Shape | Type B |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 180 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Transitional |
| Finish | White |
| Glass Type | Clear Beveled |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 4.25 |
| Mounting Height | 13.39 |
| Mounting String | L:13.39" x W:4.25" x H:0.79" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 15 |
| Extension | 11.5" |
| Diameter | 7.38" |
| Dimensions | H: 22.75" x DIA: 7.38" x E: 11.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.4984 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 2 |
| Case Length | 19.38" |
| Case Width | 14" |
| Case Height | 21.38" |
| Case Weight | 19.13 |
| Case Cubic Ft. | 3.357 |
| Catalog Description | Central Park - 3 Light - 22 in. - Wall Lantern with Clear Beveled Glass |
| Description | CENTRAL PARK 3 LT OUTDOOR |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-888.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 13.38 |
| Each Width In. | 20.63 |
| Each Height In. | 9.38 |
| Each Weight Lb. | 9.24 |
| Bulb Count | 3 |
| UL Application | Wall |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Central Park 3-Light 22" Wall Lantern Clear Beveled Glass |