Step into a world of sophistication with the Boliver collection, add the perfect touch of classic elegance. Expertly crafted in a stunning brushed nickel finish on the fixture body and canopy, this series is a tribute to traditional, universal design. The clear seeded glass adds a touch of texture and sparkle to each fixture, creating a warm and inviting ambiance. Let Boliver greet you with its charming and graceful beauty.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7808 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7808_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7808_Dimensional_Diagram.pdf |
| Collection | Boliver |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Fixture Shape | Urn |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E12 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Candelabra |
| Shape | B11 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 180 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | Clear Seeded |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | W: 13.50" x H: 9.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 2.172 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 15.75" |
| Case Width | 15.75" |
| Case Height | 15.13" |
| Case Weight | 7.88 |
| Case Cubic Ft. | 2.172 |
| Catalog Description | Boliver 3 Light Flush Mount - Brushed Nickel Finish - Clear Seeded Glass |
| Description | BOLIVER 3 LIGHT FLUSH MOUNT |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Image File Name | 60-7808.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 15.75 |
| Each Width In. | 15.75 |
| Each Height In. | 15.13 |
| Each Weight Lb. | 7.88 |
| Bulb Count | 3 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Boliver 3 Light Flush Mount Brushed Nickel Finish |