The Sommerset Brushed Nickel two-light flush mounted light features a clear glass shade enclosure with decorative thumb screws that accents the sleek, streamlined appearance. Sommerset compliments both modern and transitional styles. This light can also be at home in a coastal setting. Having a 12.875 inches width by 5.625 inches height and a damp rating, the Sommerset can illuminate many niches in the house.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7168 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7168_Instructions.pdf |
| Collection | Sommerset |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel / Glass |
| Style | Modern and Contemporary |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | Clear |
| Shade Finish | Clear |
| Shade Shape | Round |
| Shade Material | Glass |
| Shade Size String | W:11.80 H:3.75 |
| Wire Cord Length | 6" |
| Wire Color | Black / White |
| Wire Quantity | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 1.18 |
| Mounting Diameter | 12.91 |
| Mounting String | H:1.18" x D:12.91" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Diameter | 12.88" |
| Dimensions | H: 5.63" x DIA: 12.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.8223 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 14" |
| Case Width | 14" |
| Case Height | 7.25" |
| Case Weight | 6.85 |
| Case Cubic Ft. | 0.8223 |
| Catalog Description | Sommerset - 2 Light - Flush Mount Fixture - Brushed Nickel Finish with Clear Glass |
| Description | SOMMERSET 2 LIGHT FLUSH MOUNT |
| Wire Length | 6" |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7168.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 14 |
| Each Width In. | 14 |
| Each Height In. | 7.25 |
| Each Weight Lb. | 6.85 |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-1575 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Sommerset 2 Light Flush Mount Fixture Brushed Nickel |