Open, airy, and full of charm, the Outpost wall sconce features a unique style that is all it is own. The cone shade suspends with slim rods showcasing the exposed decorative burnished brass socket and a slight peek of the vintage bulb. The matte black finish on the metal shade is the perfect companion to the burnished brass backplate. Applications are boundless, with the ability to illuminate a variety of areas in your home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7519 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7519_Instructions.pdf |
| Collection | Outpost |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Sconce |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | T9 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Modern and Contemporary |
| Finish | Matte Black / Burnished Brass |
| Shade Size String | W:6.97 H:3.74 |
| Wire Cord Length | 72" |
| Wire Color | Black / White |
| Wire Quantity | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Diameter | 4.75 |
| Mounting String | D:4.750" x E:0.750" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 7.75" |
| Diameter | 7" |
| Dimensions | H: 9.75" x DIA: 7" x E: 7.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.629 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 10" |
| Case Width | 9.25" |
| Case Height | 11.75" |
| Case Weight | 2.46 |
| Case Cubic Ft. | 0.629 |
| Catalog Description | Outpost - 1 Light - Wall Sconce - Matte Black with Burnished Brass |
| Description | OUTPOST 1 LIGHT WALL SCONCE |
| Wire Length | 72" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7519.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 10 |
| Each Width In. | 9.25 |
| Each Height In. | 11.75 |
| Each Weight Lb. | 2.46 |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-7384 |
| Accessories | 25-7519 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Outpost 1 Light Wall Sconce Matte Black Burnished Brass |