The simplistic design of the Perkins wall sconce is understated, yet elegant. The decorative burnished brass band on the shallow-dome metal shade cinches at the top, creating the illusion of a swirling skirt. The white interior of the shade provides maximum light reflection and harmonizes with a matte white finish on the exterior. Perfect for updating outdated lighting in a bathroom or adding illumination to an entryway. With a variety of options, use Perkins to bring your home's decor to light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7459 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7459_Instructions.pdf |
| Collection | Perkins |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Sconce |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Retro Modern |
| Finish | Matte White / Burnished Brass |
| Shade Size String | W:7.01 H:4.33 |
| Wire Cord Length | 72" |
| Wire Color | Black / White |
| Wire Quantity | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Diameter | 4.75 |
| Mounting String | D:4.750" x E:0.750" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 7.875" |
| Diameter | 7" |
| Dimensions | H: 11.12" x DIA: 7" x E: 7.87" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.7373 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 14" |
| Case Width | 14" |
| Case Height | 6.5" |
| Case Weight | 3.01 |
| Case Cubic Ft. | 0.7373 |
| Catalog Description | Perkins - 1 Light - Wall Sconce - Matte White with Burnished Brass |
| Description | PERKINS 1 LIGHT WALL SCONCE |
| Wire Length | 72" |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7459.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 14 |
| Each Width In. | 14 |
| Each Height In. | 6.5 |
| Each Weight Lb. | 3.01 |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-7384 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Perkins 1 Light Wall Sconce Matte White Burnished Brass |