The Tango wall light proves that simple style does not have to be boring. It features burnished brass accents on the backplate, cable cover, and fixture arm, which gives the design some pop. The matte black metal shade is laser-cut on its edge in a subtle wave pattern, adding a soft touch to its look. The wall sconce is ideal for lighting your bathroom, entryway, mudroom, or hallway. With Tango, the possibilities are endless.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7467 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7467_Instructions.pdf |
| Collection | Tango |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Sconce |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Mid-Century Modern |
| Finish | Matte Black / Burnished Brass |
| Shade Size String | W:6.26 H:9.06 |
| Wire Cord Length | 72" |
| Wire Color | Black / White |
| Wire Quantity | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Diameter | 4.75 |
| Mounting String | D:4.750" x E:1" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Up Down Installation | Down |
| Extension | 10" |
| Diameter | 6.25" |
| Dimensions | H: 14" x DIA: 6.25" x E: 10" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.965 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 16.5" |
| Case Width | 12.25" |
| Case Height | 8.25" |
| Case Weight | 3.81 |
| Case Cubic Ft. | 0.965 |
| Catalog Description | Tango - 1 Light - Wall Sconce - Matte Black with Burnished Brass |
| Description | TANGO 1 LIGHT WALL SCONCE |
| Wire Length | 72" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7467.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 16.5 |
| Each Width In. | 12.25 |
| Each Height In. | 8.25 |
| Each Weight Lb. | 3.81 |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-7384 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Tango 1 Light Wall Sconce Matte Black Burnished Brass |