The Ryder one-light semi flush is a sleek, refined version of the on-trend bare bulb styling. The two-tone Black and Brushed Brass finish complements both industrial modern and minimalist designs. The coordinating finished socket enclosure adds to the wall sconce design while providing a smooth transition to your selected nostalgic bulb.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7343 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7343_Instructions.pdf |
| Collection | Ryder |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Semi Flush |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Industrial |
| Finish | Black / Brushed Brass |
| Glass Type | Not Applicable |
| Wire Cord Length | 144" |
| Wire Color | Black |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 0.79 |
| Mounting Diameter | 4.5 |
| Mounting String | H:0.79" x D:4.50" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Dimensions | W: 4.75" x H: 4.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.1463 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 18.9" |
| Case Width | 17.32" |
| Case Height | 28.74" |
| Case Weight | 8.58 |
| Case Cubic Ft. | 5.4444 |
| Catalog Description | Ryder - 1 Light - Semi Flush Fixture - Black Finish with Brushed Brass Sockets |
| Description | RYDER 1 LIGHT SEMI FLUSH |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7343.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 18.11 |
| Each Width In. | 3.94 |
| Each Height In. | 27.76 |
| Each Weight Lb. | 1.7 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Ryder 1 Light Semi-Flush Black Brass |