The three-light Axis semi-flush fixture has a distinct finish combination of Matte Black with 3 Burnished Brass shade holders. The clear globes accent the minimalist appeal of this series. They will fit in a variety of design styles ranging from mid-century modern to clean contemporary designs. The fixture is 22.750 inches wide by 10.750 inches in length from the ceiling. This distinctive ceiling light will pop in any interior design.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7123 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7123_Instructions.pdf |
| Collection | Axis |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Semi Flush |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E12 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Candelabra |
| Shape | B10 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 180 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel / Glass |
| Style | Industrial |
| Finish | Matte Black / Brass Accents |
| Glass Type | Clear |
| Number of Glass | 3 |
| Shade Finish | Clear |
| Shade Shape | Globe |
| Shade Material | Glass |
| Shade Size String | W:11.80 H:8.67 |
| Wire Cord Length | 144" |
| Wire Color | Black |
| Wire Quantity | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 0.79 |
| Mounting Diameter | 4.72 |
| Mounting String | H:0.79" x D:4.72" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | W: 22.88" x H: 10.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.5469 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 18" |
| Case Width | 18" |
| Case Height | 8.25" |
| Case Weight | 6.03 |
| Case Cubic Ft. | 1.5469 |
| Catalog Description | Axis - 3 Light - Semi-Flush Fixture - Matte Black Finish with Brass Accents - Clear Glass |
| Description | AXIS 3 LIGHT SEMI FLUSH |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7123.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 18 |
| Each Width In. | 18 |
| Each Height In. | 8.25 |
| Each Weight Lb. | 6.03 |
| Bulb Count | 3 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-1555 |
| Accessories | 25-3032 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Axis 3 Light Semi-Flush Matte Black Brass |