The Kew 1 light semi-flush fixture is an elegant lighting solution for the home. A large glass shade pendant is set on a burnished brass fixture showcasing a vintage A19 bulb. The mid century modern style of this fixture is both eye-catching and sophisticated.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6797 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6797_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Kew |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Semi Flush |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Brass / Glass |
| Style | Transitional |
| Finish | Burnished Brass / Clear |
| Glass Type | Clear Glass |
| Shade Size String | H:5.25 |
| Wire Cord Length | 6" |
| Wire Color | Black / White |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Diameter | 10.38" |
| Dimensions | H: 10" x DIA: 10.38" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.9906 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 13.25" |
| Case Width | 13.25" |
| Case Height | 9.75" |
| Case Weight | 4.14 |
| Case Cubic Ft. | 0.9906 |
| Catalog Description | Kew - 1 Light - Semi-Flush Fixture - Burnished Brass Finish with Clear Glass |
| Description | KEW 1 LIGHT SEMI FLUSH |
| Wire Length | 6" |
| Finish Family | Brass |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6797.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 13.25 |
| Each Width In. | 13.25 |
| Each Height In. | 9.75 |
| Each Weight Lb. | 4.14 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Kew 1 Light Semi-Flush Burnished Brass |