The Ryder Vanity Light with its retro-inspired design that is perfectly suited to industrial style. The two-tone finish of Black and Brushed Brass heighten the minimalism of the design. Pair with Edison-style bulbs to the continued the industrial theme.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7342 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7342_Instructions.pdf |
| Collection | Ryder |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| ADA Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Industrial |
| Finish | Black / Brushed Brass |
| Glass Type | Not Applicable |
| Wire Cord Length | 144" |
| Wire Color | Black |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Diameter | 4.75 |
| Mounting String | H:0.63" x D:4.75" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Top To Outlet | 7.5 |
| Extension | 3.88" |
| Dimensions | W: 14.75" x H: 4.75" x E: 3.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3919 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 19.29" |
| Case Width | 14.57" |
| Case Height | 18.11" |
| Case Weight | 12.78 |
| Case Cubic Ft. | 2.9456 |
| Catalog Description | Ryder - 2 Light - Vanity Fixture - Black Finish with Brushed Brass Sockets |
| Description | RYDER 2 LIGHT VANITY |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111536 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7342.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 6.69 |
| Each Width In. | 5.91 |
| Each Height In. | 17.13 |
| Each Weight Lb. | 1.9 |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Ryder 2 Light Vanity Black Brushed Brass Sockets |