The Ryder six-light chandelier is a sleek, refined version of the on-trend bare bulb styling. The asymmetrical design of this black and brushed brass chandelier is visually stimulating and speaks to both industrial modern and minimalist designs. The adjustable arms provide individual personalization, while the coordinating finished socket enclosures add to the design of the chandelier while providing a smooth transition to your selected nostalgic bulb.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7344 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7344_Instructions.pdf |
| Collection | Ryder |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Chandelier |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 360 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 6 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Industrial |
| Finish | Black / Brushed Brass |
| Glass Type | Not Applicable |
| Max. Height | 51.69" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Wire Color | Black |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Rod |
| Mounting Height | 0.79 |
| Mounting Diameter | 4.5 |
| Mounting String | H:0.79" x D:4.5" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Dimensions | W: 25.25" x H: 15" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.2401 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 23.23" |
| Case Width | 17.72" |
| Case Height | 7.87" |
| Case Weight | 29.7 |
| Case Cubic Ft. | 1.8748 |
| Catalog Description | Ryder - 6 Light - Chandelier Fixture - Black Finish with Brushed Brass Sockets |
| Description | RYDER 6 LIGHT CHANDELIER |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111506 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7344.jpg |
| Includes | (2) 6 Inch Rods |
| Includes | (2) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Installation Notes | NOT sloped ceiling compatible |
| Installation Notes | 30 degree swivel provided for slight balance adjustment only |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 8.27 |
| Each Width In. | 7.28 |
| Each Height In. | 6.89 |
| Each Weight Lb. | 4.3 |
| Bulb Count | 6 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Ryder 6 Light Chandelier Fixture Black Finish Brushed Brass Sockets |