The Chassis 3 light vanity is a stylish lighting solution for the home. The industrial modern open concept shows off three vintage G25 Edison bulbs surrounded by a singular band matte black frame against a brushed brass backdrop finished in copper. Elegant and eye-catching, this 3 light vanity adds style to any home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6653 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6653_Instructions.pdf |
| Collection | Chassis |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | G25 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 180 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Transitional |
| Finish | Copper Brushed Brass / Matte Black |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 10 |
| Mounting Height | 4.63 |
| Mounting String | L:10" x W:4.63" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 2.5 |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 4.63" |
| Dimensions | W: 24" x H: 4.75" x E: 4.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.6702 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 26.18" |
| Case Width | 6.89" |
| Case Height | 6.42" |
| Case Weight | 3.6 |
| Case Cubic Ft. | 0.6702 |
| Catalog Description | Chassis - 3 Light - Vanity - Copper Brushed Brass Finish with Matte Black Frame |
| Description | CHASSIS 3 LIGHT VANITY |
| Finish Family | Brass |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111536 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6653.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 26.18 |
| Each Width In. | 6.89 |
| Each Height In. | 6.42 |
| Each Weight Lb. | 3.6 |
| Bulb Count | 3 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Chassis 3 Light Vanity Copper Brushed Brass |