The seeded glass goblet shade accents the Matte Black finish on this two-light vanity light. The sleek, streamlined appearance of the Bransel complements both the popular modern farmhouse style or can be at home in a coastal setting. The Bransel two-light vanity is the perfect over the sink light source for the bathroom, and can be positioned either up or down.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7282 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7282_Instructions.pdf |
| Collection | Bransel |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel / Glass |
| Style | Transitional |
| Finish | Matte Black |
| Glass Type | Clear Seeded |
| Shade Finish | Clear Seeded |
| Shade Shape | Cylindrical |
| Shade Material | Glass |
| Shade Size String | W:4 H:5 |
| Wire Cord Length | 6" |
| Wire Color | Black / White |
| Wire Quantity | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Diameter | 4.8 |
| Mounting String | H:1.34" x D:4.80" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 6.25 |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 5.5" |
| Dimensions | W: 12" x H: 8.88" x E: 5.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.7216 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 17.5" |
| Case Width | 9.5" |
| Case Height | 7.5" |
| Case Weight | 3.56 |
| Case Cubic Ft. | 0.7216 |
| Catalog Description | Bransel - 2 Light - Vanity Fixture - Matte Black Finish with Clear Seeded Glass |
| Description | BRANSEL 2 LIGHT VANITY |
| Wire Length | 6" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111536 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7282.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 17.5 |
| Each Width In. | 9.5 |
| Each Height In. | 7.5 |
| Each Weight Lb. | 3.56 |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-1559 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Bransel 2 Light Vanity Matte Black Clear Seeded Glass |