The Sommerset Brushed Nickel five-light Island Pendant features flat arms, and a clear glass shade enclosure with decorative thumb screws. The sleek, streamlined appearance of the Sommerset chandelier compliments both modern and transitional styles. Sommerset can also be at home in a coastal setting. 38.5 inches long, the Sommerset is the perfect light source over an island or other linear design.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7176 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7176_Instructions.pdf |
| Collection | Sommerset |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Island Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 300 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 5 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel / Glass |
| Style | Modern and Contemporary |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | Clear |
| Shade Finish | Clear |
| Shade Shape | Cylindrical |
| Shade Material | Glass |
| Shade Size String | W:3.5 H:6.5 |
| Max. Height | 47.44" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Wire Color | Clear |
| Wire Quantity | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Rod |
| Mounting Length | 11.81 |
| Mounting Width | 4.49 |
| Mounting Height | 0.79 |
| Mounting String | L:11.81" x W:4.49" x H:0.79" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | L: 38.50" x W: 4.50" x H: 8.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.6095 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 40.75" |
| Case Width | 9.75" |
| Case Height | 7" |
| Case Weight | 10.78 |
| Case Cubic Ft. | 1.6095 |
| Catalog Description | Sommerset - 5 Light - Island Pendant Fixture - Brushed Nickel Finish with Clear Glass |
| Description | SOMMERSET 5 LIGHT ISLAND PEND |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7176.jpg |
| Includes | (4) 6 Inch Rods |
| Includes | (4) 12 Inch Rods |
| Includes | (2) 2 Inch Threaded Links |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 40.75 |
| Each Width In. | 9.75 |
| Each Height In. | 7 |
| Each Weight Lb. | 10.78 |
| Bulb Count | 5 |
| UL Application | Ceiling |
| Accessories | 25-1577 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Sommerset 5 Light Island Pendant Fixture Brushed Nickel Finish |