The Teresa Pendant features retro-industrial style with its impressive, understated design. The Burnished Brass finish on the base flows seamlessly around and through the clear glass shade. Pair with an Edison-style bulb to bring a nostalgic flair to a small dining area or in a linear grouping to complement a variety of applications.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7142 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7142_Instructions.pdf |
| Collection | Teresa |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel / Glass |
| Style | Traditional |
| Finish | Burnished Brass |
| Glass Type | Clear |
| Shade Finish | Clear |
| Shade Shape | Dome |
| Shade Material | Glass |
| Shade Size String | W:14 H:13.40 |
| Max. Height | 53.19" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Wire Color | Gold |
| Wire Quantity | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Rod |
| Mounting Height | 0.79 |
| Mounting Diameter | 4.72 |
| Mounting String | H:0.79" x D:4.72" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 14" |
| Dimensions | H: 16.50" x DIA: 14" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 3.0443 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 16.75" |
| Case Width | 16.75" |
| Case Height | 18.75" |
| Case Weight | 9 |
| Case Cubic Ft. | 3.0443 |
| Catalog Description | Teresa - 1 Light - Bell Pendant Fixture - Burnished Brass Finish with Clear Glass |
| Description | TERESA 1 LT BELL PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Brass |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7142.jpg |
| Includes | (2) 6 Inch Rods |
| Includes | (2) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 16.75 |
| Each Width In. | 16.75 |
| Each Height In. | 18.75 |
| Each Weight Lb. | 9 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-1580 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Teresa 1 Light Bell Pendant Burnished Brass |