Classic design is perfectly showcased with the Easton pendants, bringing traditional design, and refined details, to name a few of the characteristics of this beautiful series. A white linen cylinder-style shade softly diffuses illumination for romantic, yet suitable lighting for any location you desire. Understated elegance to add drama to an entry way, a warm glow in a dining room, an inviting silhouette in a kitchen, these pendants come in two sizes with one-light, or three-light configurations, ideal for creating a welcoming and relaxing environment. Available in burnished brass and polished nickel, the Easton pendant is superior lighting in a sophisticated package.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7961 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7961_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7961_Dimensional_Diagram.pdf |
| Collection | Easton |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulb Watt | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Transitional |
| Finish | Burnished Brass |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Finish | White Linen |
| Shade Material | Linen |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Max. Height | 56.63" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 0.75 |
| Mounting Diameter | 5 |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 9.75" |
| Dimensions | H: 19.88" x DIA: 9.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.3243 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 12.25" |
| Case Width | 12.25" |
| Case Height | 15.25" |
| Case Weight | 7.33 |
| Case Cubic Ft. | 1.3243 |
| Catalog Description | Easton 1 Light Pendant - Burnished Brass Finish - White Linen Shade |
| Description | EASTON 1LT PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Brass |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7961.jpg |
| Includes | Mounting hardware and accessories |
| Includes | (2) 6 Inch Rods |
| Includes | (2) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 12.25 |
| Each Width In. | 12.25 |
| Each Height In. | 15.25 |
| Each Weight Lb. | 7.33 |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Easton 1 Light Pendant Burnished Brass White Linen |