Sky is a modern pendant that is visually stimulating. The asymmetrical design of the Sky three-light pendant and the clear glass orbs that enclose the bulbs creates the feeling of floating illuminated bubbles. The warm tones of the Burnished Brass soften the modern design. The Sky three-light pendant is 14.875 inches wide by 22.375 inches making it perfect as a single light source or can be grouped in multiples in a linear application.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7124 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7124_Instructions.pdf |
| Collection | Sky |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E12 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Candelabra |
| Shape | B10 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 180 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel / Glass |
| Style | Industrial |
| Finish | Burnished Brass |
| Glass Type | Clear |
| Shade Finish | Clear |
| Shade Shape | Globe |
| Shade Material | Glass |
| Shade Size String | W:7.80 H:7.5 |
| Max. Height | 59.07" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Wire Color | Black / White |
| Wire Quantity | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Rod |
| Mounting Height | 0.79 |
| Mounting Diameter | 4.72 |
| Mounting String | H:0.79" x D:4.72" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | W: 14.88" x H: 22.38" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 2.6483 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 18.25" |
| Case Width | 14.75" |
| Case Height | 17" |
| Case Weight | 9.24 |
| Case Cubic Ft. | 2.6483 |
| Catalog Description | Sky - 3 Light - Pendant Fixture - Burnished Brass Finish - Clear Glass |
| Description | SKY 3 LIGHT PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Brass |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7124.jpg |
| Includes | (2) 6 Inch Rods |
| Includes | (2) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 18.25 |
| Each Width In. | 14.75 |
| Each Height In. | 17 |
| Each Weight Lb. | 9.24 |
| Bulb Count | 3 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Sky 3 Light Pendant Fixture Burnished Brass |