The Pendleton Burnished Brass Pendant surrounds the inner one-light with four concentric circular bands. The 12 inches diameter is the perfect sized orb to be used as a single light source or group several together in a counter or island design. The addition of a nostalgia styled bulb completes this popular style.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7056 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7056_Instructions.pdf |
| Collection | Pendleton |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Glam |
| Finish | Burnished Brass |
| Glass Type | Not Applicable |
| Max. Height | 63.19" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Wire Color | Gold |
| Wire Quantity | 1 |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Chain |
| Mounting Height | 0.79 |
| Mounting Diameter | 5 |
| Mounting String | H:0.79" x D:5" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | W: 12" x H: 14.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.4867 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 14.5" |
| Case Width | 4" |
| Case Height | 14.5" |
| Case Weight | 6.42 |
| Case Cubic Ft. | 0.4867 |
| Catalog Description | Pendleton - 1 Light - Pendant Fixture - Burnished Brass Finish |
| Description | PENDLETON 1LT PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Brass |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7056.jpg |
| Includes | (1) 48 Inch Chain |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 14.5 |
| Each Width In. | 4 |
| Each Height In. | 14.5 |
| Each Weight Lb. | 6.42 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | TP215 |
| Accessories | TP216 |
| Accessories | TP217 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Pendleton 1-Light Pendant Burnished Brass |