Sky is a modern pendant that is visually stimulating. The asymmetrical design of the Sky three-light pendant and the clear glass orbs that enclose the bulbs creates the feeling of floating illuminated bubbles. The ever-popular Matte Black finish amplifies the modern design. The Sky three-light pendant is 14.875 inches wide by 22.375 inches making it perfect as a single light source or can be grouped in multiples in a linear application.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7134 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7134_Instructions.pdf |
| Collection | Sky |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E12 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Candelabra |
| Shape | B10 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 180 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel / Glass |
| Style | Industrial |
| Finish | Matte Black |
| Glass Type | Clear |
| Shade Finish | Clear |
| Shade Shape | Globe |
| Shade Material | Glass |
| Shade Size String | W:7.80 H:7.5 |
| Max. Height | 59.07" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Wire Color | Black / White |
| Wire Quantity | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Rod |
| Mounting Height | 0.79 |
| Mounting Diameter | 4.72 |
| Mounting String | H:0.79" x D:4.72" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | W: 14.88" x H: 22.38" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 2.6483 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 18.25" |
| Case Width | 14.75" |
| Case Height | 17" |
| Case Weight | 9.24 |
| Case Cubic Ft. | 2.6483 |
| Catalog Description | Sky - 3 Light - Pendant Fixture - Matte Black Finish - Clear Glass |
| Description | SKY 3 LIGHT PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7134.jpg |
| Includes | (2) 6 Inch Rods |
| Includes | (2) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 18.25 |
| Each Width In. | 14.75 |
| Each Height In. | 17 |
| Each Weight Lb. | 9.24 |
| Bulb Count | 3 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Sky 3 Light Pendant Fixture Matte Black |