The one-light Axis pendant has a distinct finish combination of Matte Black with a Burnished Brass shade holder. The clear globe accents the minimalist appeal of this series and will fit in a variety of design styles ranging from mid-century modern to clean contemporary designs. The 7.750 inches diameter allows for multiple pendants over an island or used individually in a nook.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7121 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7121_Instructions.pdf |
| Collection | Axis |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E12 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Candelabra |
| Shape | B10 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel / Glass |
| Style | Industrial |
| Finish | Matte Black / Brass Accents |
| Glass Type | Clear |
| Shade Finish | Clear |
| Shade Shape | Globe |
| Shade Material | Glass |
| Shade Size String | W:7.80 H:7.5 |
| Max. Height | 46.94" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Wire Color | Black |
| Wire Quantity | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Rod |
| Mounting Height | 0.79 |
| Mounting Diameter | 4.72 |
| Mounting String | H:0.79" x D:4.72" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 7.75" |
| Dimensions | H: 10.25" x DIA: 7.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.9692 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 14.5" |
| Case Width | 10.5" |
| Case Height | 11" |
| Case Weight | 4.73 |
| Case Cubic Ft. | 0.9692 |
| Catalog Description | Axis - 1 Light - Pendant Fixture - Matte Black Finish with Brass Accents - Clear Glass |
| Description | AXIS 1 LIGHT PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7121.jpg |
| Includes | (2) 6 Inch Rods |
| Includes | (2) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 14.5 |
| Each Width In. | 10.5 |
| Each Height In. | 11 |
| Each Weight Lb. | 4.73 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-1555 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Axis 1 Light Pendant Fixture Matte Black Brass Accents |