The Cutty Semi-Flush Light fixture is an excellent addition to a variety of decors. The Burnished Brass finish defines the transitional style. Featuring a simple Burnished Brass frame that encases a white linen fabric shade and frosted glass diffuser providing soft lighting for any application.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6997 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6997_Instructions.pdf |
| Collection | Cutty |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Semi Flush |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 180 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Modern and Contemporary |
| Finish | Burnished Brass |
| Glass Type | Frosted Diffuser |
| Shade Finish | White |
| Shade Shape | Cone |
| Shade Material | Linen |
| Shade Size String | W:14.67 H:6.80 |
| Wire Cord Length | 144" |
| Wire Color | Gold |
| Wire Quantity | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 0.79 |
| Mounting Diameter | 5 |
| Mounting String | H:0.79" x D:5" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Diameter | 15.5" |
| Dimensions | H: 12" x DIA: 15.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 2.3414 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 17" |
| Case Width | 17" |
| Case Height | 14" |
| Case Weight | 8.62 |
| Case Cubic Ft. | 2.3414 |
| Catalog Description | Cutty - 3 Light - Semi-Flush Fixture - Burnished Brass Finish with White Fabric Shade |
| Description | CUTTY 3LT SEMI FLUSH |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Brass |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6997.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 17 |
| Each Width In. | 17 |
| Each Height In. | 14 |
| Each Weight Lb. | 8.62 |
| Bulb Count | 3 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-1564 |
| Accessories | 25-3036 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Cutty 3 Light Semi-Flush Burnished Brass |