The Cirrus 8 light chandelier is an elegant and eye-catching lighting solution for the home. This eight light chandelier features a polished nickel finish with clear glass, perfect for adding distinction and illumination to living rooms, dining rooms, and foyers. Stylish and contemporary, this chandelier adds sophistication to the home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6993 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6993_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Cirrus |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Chandelier |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E12 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Candelabra |
| Shape | B11 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 480 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 8 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Steel |
| Style | Contemporary |
| Finish | Polished Nickel |
| Glass Type | Clear Glass |
| Max. Height | 65.5" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Chain |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | W: 19.50" x H: 19.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.1681 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 11.6" |
| Case Width | 11.6" |
| Case Height | 15" |
| Case Weight | 7.99 |
| Case Cubic Ft. | 1.1681 |
| Catalog Description | Cirrus - 8 Light - Chandelier - Polished Nickel Finish with Glass Rods |
| Description | CIRRUS 8 LIGHT CHANDELIER |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111506 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6993.jpg |
| Includes | (1) 48 Inch Chain |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 11.6 |
| Each Width In. | 11.6 |
| Each Height In. | 15 |
| Each Weight Lb. | 7.99 |
| Bulb Count | 8 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-490 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Cirrus 8 Light Chandelier Polished Nickel Finish Glass Rods |