The blend of styles (modern, industrial and chic) is incorporated beautifully in the design of the Intersection chandelier. The cylindrical clear glass shade showcases vintage filament bulbs for a touch of nostalgia. The sleek, mirror-like, polished nickel will pair superbly with existing finishes. Apply to the dining room or over the kitchen island, the Intersection is a stylish design for any room.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-7635 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-7635_Instructions.pdf |
| Collection | Intersection |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Chandelier |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | T9 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 300 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 5 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel / Glass |
| Style | Industrial Chic |
| Finish | Polished Nickel |
| Glass Type | Clear |
| Shade Size String | W:3.54 H:6.50 |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Max. Height | 67.375" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 0.875 |
| Mounting Diameter | 4.875 |
| Mounting String | H:0.875" x D:4.875" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | W: 24" x H: 18.87" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 2.8779 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 25.75" |
| Case Width | 25.75" |
| Case Height | 7.5" |
| Case Weight | 12.63 |
| Case Cubic Ft. | 2.8779 |
| Catalog Description | Intersection - 5 Light - Chandelier - Polished Nickel with Clear Glass |
| Description | INTERSECTION 5LT CHANDELIER |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111506 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-7635.jpg |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 25.75 |
| Each Width In. | 25.75 |
| Each Height In. | 7.5 |
| Each Weight Lb. | 12.63 |
| Bulb Volts | 120V |
| Bulb Count | 5 |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-7513 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Intersection 5 Light Chandelier Polished Nickel Clear Glass |