The crystal clear, conical-shaped glass shade of the Alondra appears to float around the single T9 light source. This provides a crisp modern appearance that is complemented by the black. The 17.25 inches height incorporates the glass, which is suspended by a three-point mount that extends from a delicate shepherd's hook.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6879 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6879_Instructions.pdf |
| Collection | Alondra |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Sconce |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Black |
| Glass Type | Clear |
| Shade Finish | Clear |
| Shade Shape | Cylindrical |
| Shade Material | Glass |
| Shade Size String | W:4.75 H:13.38 |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 4.75 |
| Mounting Height | 6.5 |
| Mounting String | L:6.50" x W:4.75" x H:1" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 9.75 |
| Up Down Installation | Down |
| Extension | 7" |
| Dimensions | W: 4.75" x H: 17.25" x E: 7" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.6203 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 8.75" |
| Case Width | 7" |
| Case Height | 17.5" |
| Case Weight | 2.68 |
| Case Cubic Ft. | 0.6203 |
| Catalog Description | Alondra - 1 Light - Wall Sconce Fixture - Black Finish with Clear Glass |
| Description | ALONDRA 1 LIGHT WALL SCONCE |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6879.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 8.75 |
| Each Width In. | 7 |
| Each Height In. | 17.5 |
| Each Weight Lb. | 2.68 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-1583 |
| Accessories | 25-6868 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Alondra 1 Light Wall Sconce Fixture Black Finish Clear Glass |