The crystal clear, waisted glass flute shade of the Spyglass wall sconce appears to float around the single light source. Its clean appearance is complemented by the Vintage Brass finish, suitable for any transitional design. The 4.75 inches width and 16 inches height incorporate the glass, which is suspended by a three-point mount that extends from a round backplate and delicate hook.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-6855 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-6855_Instructions.pdf |
| Collection | Spyglass |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Sconce |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E12 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Candelabra |
| Shape | Type B |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Vintage Brass |
| Glass Type | Clear |
| Shade Finish | Clear |
| Shade Shape | Cylindrical |
| Shade Material | Glass |
| Shade Size String | W:2.38 H:14.13 |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Diameter | 4.75 |
| Mounting String | H:1" x D:4.75" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 6.5 |
| Up Down Installation | Down |
| Extension | 6.5" |
| Dimensions | W: 4.75" x H: 16" x E: 6.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.6589 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 18" |
| Case Width | 11.75" |
| Case Height | 24.5" |
| Case Weight | 11.29 |
| Case Cubic Ft. | 2.9987 |
| Catalog Description | Spyglass - 1 Light - Wall Sconce Fixture - Vintage Brass Finish with Clear Glass |
| Description | SPYGLASS 1 LIGHT WALL SCONCE |
| Finish Family | Brass |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-6855.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 17.25 |
| Each Width In. | 11 |
| Each Height In. | 6 |
| Each Weight Lb. | 1.54 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 25-1587 |
| Accessories | 25-6868 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | SpyGlass 1 Light Wall Sconce Fixture Vintage Brass Finish Clear |